Yükleniyor...

ANTALYA İLİ ALANYA İLÇESİ-KONYA İLİ HADİM İLÇESİ ŞEYHLER KÖYÜ MEVKİİ YALNIZARDIÇ BARAJI BERAT HİDROELEKTRİK SANTRAL ALANI 1/5000 NİP VE 1/1000 UİP

İŞVEREN: Albe En. Elek. Dan. Müş. Pet. Mad. Tar. San. Tic. A.Ş

KONUM: Antalya/Alanya

YAPIM YILI: 2015

ALAN: 1.83 Hektar

Ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanması kapsamında geliştirilen projelerden biri olan Yalnızardıç Barajı ve Berat Hidroelektrik Santrali Projesinin yeri; iklim, yağış, jeoloji, zemin durumu, çevre, topografya, ulaşım, mülkiyet gibi birçok etken dikkate alınarak belirlenmiş, kapsamlı ve detaylı mühendislik çalışmaları sonrasında projelendirilmiştir.

Planın kapsamını oluşturan ve Antalya il sınırında yer alan Göksu Nehri havzasında Gevne çayı üzerinde yapılacak olan Yalnızardıç Barajı ve 32,5 MW güce sahip Berat Hidroelektrik Santrali’dir.   Planlama alanı belediye ve mücavir alan sınırları dışında olup, Antalya İl Özel İdaresinin sorumluluk alanındadır.

Santral alanında yapılaşma koşulları, emsal 0.20 olarak belirlenmiş olup, maksimum yükseklik ise tesisin teknik özelliğine göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca onaylanacak avan projesi ile belirlenecektir. Çekme mesafeleri ise yoldan 10 metre yandan 5 metre olacak şekilde belirlenmiştir. Cansuyu santral alanı 18.324,58 m2 olarak planda belirlenmiştir.

Ayrıca, planda tesise ulaşımın sağlanacağı yollar mevcutta alanda bulunan yollara bağlantı sağlayacak şekilde gösterilmiştir. Ana santralin bulunduğu alanda yapılacak servis yolları ile bu yapılar arasında kalan kısım, imar planlarında tanımsız alan bırakılamayacağından ve orman mülkiyetinde bulunduğundan planda orman alanı olarak gösterilmiştir.